S-1170B39UC-OTYTFG
Description
IC REG LINEAR 3.9V 800MA SOT89-5
DataSheet
S-1170B39UC-OTYTFG PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.9V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.18V @ 300mA
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):160 µA
PSRR:65dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)