BD25GA5WEFJ-E2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 2.5V 500MA 8HTSOP-J
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
BD25GA5WEFJ-E2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.9V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):0.6 mA
Current - Supply (Max):900 µA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad