MIC5504-3.1YMT-TR
Description
IC REG LINEAR 3.1V 300MA 4TDFN
DataSheet
MIC5504-3.1YMT-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.38V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):55 µA
Current - Supply (Max):65 µA
PSRR:60dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C