REG104FA-2.5
Description
IC REG LIN 2.5V 1A DDPAK/TO263-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
REG104FA-2.5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.48V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):0.7 mA
Current - Supply (Max):1.8 mA
PSRR:65dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C