MIC37101-2.5YM
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MIC37101-2.5YM PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)