DI78L18ZAB
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 18V 100MA TO92
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
DI78L18ZAB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):18V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.7V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):6.5 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:38dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)