LP2950-30LPRE3
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3V 100MA TO92-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP2950-30LPRE3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output (Min/Fixed):3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):120 µA
Current - Supply (Max):14 mA
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)