MAX8840ELT27+T
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA 6UDFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX8840ELT27+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.135V @ 120mA (Typ)
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)