S-812C42AUA-C2WT2U
Description
IC REG LINEAR 4.2V 65MA SOT89-3
DataSheet
S-812C42AUA-C2WT2U PDF
Type Description
Series:S-812C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 10mA
Current - Output:65mA
Current - Quiescent (Iq):500 nA
Current - Supply (Max):2.1 µA
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)