NCP4587DMX31TCG
Description
IC REG LINEAR 3.1V 150MA 6XDFN
DataSheet
NCP4587DMX31TCG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.18V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):4 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C