R1500H033B-T1-JE
Manufacturer
RICOH Electronic Devices Co., LTD.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT89-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
R1500H033B-T1-JE PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, R1500x
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):24V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.225V @ 200mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):140 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)