S-1142C66I-E6T1U
Description
IC REG LINEAR 6.6V 200MA 6HSOP
DataSheet
S-1142C66I-E6T1U PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):50V
Voltage - Output (Min/Fixed):6.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):9 µA
PSRR:35dB (100Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins