S-1335B35-N4T1U3
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.5V 150MA SC82AB
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-1335B35-N4T1U3 PDF
Type Description
Series:S-1335
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.103V @ 100mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):54 µA
PSRR:80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Overcurrent, Soft-Start
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)