MIC39500-2.5WT
Description
IC REG LINEAR 2.5V 5A TO220-3
DataSheet
MIC39500-2.5WT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.575V @ 5A
Current - Output:5A
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C