ISL80101IR33Z
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 10DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
ISL80101IR33Z PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.212V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):5 mA
Current - Supply (Max):7 mA
PSRR:65dB ~ 58dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C