NCP4589DSN18T1G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
DataSheet
NCP4589DSN18T1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):4 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C