S-1137B15-U5T1G
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT89-5
DataSheet
S-1137B15-U5T1G PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.47V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):65 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable, Soft Start
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)