ADP1712AUJZ-0.85R7
Description
IC REG LINEAR 0.85V 300MA TSOT5
DataSheet
ADP1712AUJZ-0.85R7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):0.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.23V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):70 µA
Current - Supply (Max):420 µA
PSRR:65dB (1kHz)
Control Features:Enable, Soft Start
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)