LP38692SD-1.8
Description
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
DataSheet
LP38692SD-1.8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.6V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):55 µA
Current - Supply (Max):100 µA
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C