REG104GA-2.5/2K5
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT223-6
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
REG104GA-2.5/2K5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.48V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):0.7 mA
Current - Supply (Max):1.8 mA
PSRR:65dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C