AP2115R5-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT89-5
DataSheet
AP2115R5-3.3TRG1 PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.75V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C