S-19212D33A-M5T1U
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-19212D33A-M5T1U PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, S-19212B/DxxA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.8V @ 250mA
Current - Output:250mA
Current - Quiescent (Iq):8.5 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:45dB (100Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)