UA78L15ACLPR
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
DataSheet
UA78L15ACLPR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output (Min/Fixed):15V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.7V @ 40mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:39dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C