NCP502SQ33T1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 80MA SC88A
DataSheet
NCP502SQ33T1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.2V @ 80mA
Current - Output:80mA
Current - Quiescent (Iq):40 µA
Current - Supply (Max):90 µA
PSRR:55dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C