LP3962ESX-1.8/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DDPAK
DataSheet
LP3962ESX-1.8/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):9 mA
Current - Supply (Max):15 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C