MIC5200-3.3BS
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA SOT223-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MIC5200-3.3BS PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):26V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):350 µA
Current - Supply (Max):1.5 mA
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C