NCP4686DSN18T1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 400MA SOT23-5
DataSheet
NCP4686DSN18T1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.31V @ 400mA
Current - Output:400mA
Current - Quiescent (Iq):75 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C