MIC29201-3.3YM
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA 8SOIC
DataSheet
MIC29201-3.3YM PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):26V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.75V @ 400mA
Current - Output:400mA
Current - Quiescent (Iq):300 µA
Current - Supply (Max):12 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)