LMS1585AISX-3.3/NO
Description
IC REG LIN 3.3V 5A DDPAK/TO263-3
DataSheet
LMS1585AISX-3.3/NO PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):13V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 5A
Current - Output:5A
Current - Quiescent (Iq):13 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:72dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C