AP7350D-12CF4-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 1.2V 150MA X2WLB0606
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AP7350D-12CF4-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.9V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):400 nA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Current Limit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)