TL750L10CLP
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 10V 150MA TO92-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TL750L10CLP PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):26V
Voltage - Output (Min/Fixed):10V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):2 mA
Current - Supply (Max):12 mA
PSRR:65dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:0°C ~ 125°C