MAX15006AASA+
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX15006AASA+ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1V @ 50mA
Current - Output:50mA
Current - Quiescent (Iq):17 µA
Current - Supply (Max):150 µA
PSRR:66dB (100Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad