MIC5249-2.85YMM-TR
Description
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 8MSOP
DataSheet
MIC5249-2.85YMM-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):200 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB (120Hz)
Control Features:Enable, Reset
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)