NJM2864F28-TE1
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
DataSheet
NJM2864F28-TE1 PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.1V @ 60mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C