NCP752AMX33TCG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 6XDFN
DataSheet
NCP752AMX33TCG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):25 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable, Power Good
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C