RC1117S285T
Description
IC REG LINEAR 2.85V 1A SOT223-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
RC1117S285T PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.2V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:72dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C