TPS73250QDCQRQ1
Description
IC REG LINEAR 5V 250MA SOT223-6
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TPS73250QDCQRQ1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 500mA
Current - Output:250mA
Current - Quiescent (Iq):550 µA
Current - Supply (Max):950 µA
PSRR:53dB (120Hz)
Control Features:Enable, Reset
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C