MIC5200-4.8YM-TR
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 4.8V 100MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MIC5200-4.8YM-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):26V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):350 µA
Current - Supply (Max):1.5 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)