LT1763CDE-3.3#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 12DFN
DataSheet
LT1763CDE-3.3#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C