S-814A24AUC-BCOT2G
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.4V 100MA SOT89-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-814A24AUC-BCOT2G PDF
Type Description
Series:S-814
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.4V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.87V @ 60mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):500 nA
Current - Supply (Max):40 µA
PSRR:45dB (100Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)