BH25PB1WHFV-TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA HVSOF5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
BH25PB1WHFV-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):4 µA
Current - Supply (Max):40 µA
PSRR:60dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C