BA78M20FP-E2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 20V 500MA TO252-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
BA78M20FP-E2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):33V
Voltage - Output (Min/Fixed):20V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):2V @ 500mA (Typ)
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):6 mA
Current - Supply (Max):800 µA
PSRR:58dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C