TPS7A051825PYKAR
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 1.825V 200MA 4DSBGA
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TPS7A051825PYKAR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.825V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.382V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):3 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:40dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)