S-13A1C11-U5T1U3
Description
IC REG LINEAR 1.1V 1A SOT89-5
DataSheet
S-13A1C11-U5T1U3 PDF
Type Description
Series:S-13A1
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.48V @ 300mA
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):90 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Inrush Current Limit, Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)