AZ1085S-3.3TRE1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263
DataSheet
AZ1085S-3.3TRE1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Last Time Buy
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.5V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:72dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C