LP2985-18DBVR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
DataSheet
LP2985-18DBVR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.58V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):95 µA
Current - Supply (Max):2.5 mA
PSRR:45dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C