LP3876ES-2.5
Description
IC REG LIN 2.5V 3A DDPAK/TO263-5
DataSheet
LP3876ES-2.5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.2V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):5 mA
Current - Supply (Max):15 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C