LMS1585AIT-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO220-3
DataSheet
LMS1585AIT-3.3/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):13V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 5A
Current - Output:5A
Current - Quiescent (Iq):7 mA
Current - Supply (Max):13 mA
PSRR:72dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C