RT9172-33GG
Manufacturer
Richtek
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A SOT223
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
RT9172-33GG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):3 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C