LD29150PT25R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A PPAK
DataSheet
LD29150PT25R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):80 mA
PSRR:70dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C